טווינא

טיפולים נוספים

טווינא

לא רבים יודעים זאת, אבל שיטת הטווינא עתיקה אף יותר משיטת הדיקור הסיני. עם זאת, היא מבוססת על אותם עקרונות.

טווינא היא למעשה פיזותרפיה סינית ובך מהווה חלק חשוב במיוחד בעולם האורטופדיה המשלימה. משמעות שמה של שיטה זאת מגיעיה מהמילים "טווי" שמשמעותה "לדחוף" ו"נא" שמשמעותה "למשוך", כן אפשר למצוא גם רמז לתהליך עצמו שמתרחש במהלך הטיפול.

שיטה זאת מבוססת על תאוריות היין והיאנג, תאוריית חמשת האלמנטים ובמיוחד על תיאוריית המרידיאנים המתבססת על מערכת המרידיאנים שהיא רקמה מסועפת של ערוצי אנרגיה המחברים ומקשרים בין כל חלקי הגוף והופכים אותו ליחידה אחת.

הטווינא הפכה להיות פופולארית בקרב המטפלים והמטופלים בסין ומחוצה לה כאשר בשנים האחרונות היא ממשיכה לכבוש את המטופלים הישראלים.

השיטה משמשת למניעה וטיפול במחלות ובכאבים באמצעות שיטות תנועה שונות שמטרתן לשפר את זרימת הצ'י והדם, לאזן בין יין ליאנג ולשפר את תפקוד האיברים הפנימיים. 

במקום בו יש כאב, האנרגיה תקועה ולכן בעזרת טיפול הטווינא ניתן לפתוח את אותה חסימה אנרגטית ולשחרר סוף סוף את הכאב המדיר שינה מעיננו.

מדובר בטיפול חיצוני הנעשה כאשר המטופל לבוש במלואו, בעזרת תנועות המבוצעות על האזורים הרלוונטיים בגוף המטופל באמצעות היד, המרפק או האמה של המטפל. הלחץ מופעל ישירות על הגוף באזור הכואב ומשחרר אותו.

מכיוון שהטיפול נעשה רק באמצעות ידיו של המטפל היכול לשלוט במידת עוצמתו וכוחו, ניתן להתאימו גם לילדים וגם למבוגרים כאשר עוצמת הלחיצות נקבעת באמצעות דיאלוג פתוח בין המטפל והמטופל.

על אף שטיפול בטווינא מתאים במיוחד לטיפול בבעיות אורטופדיות ובכאבים של השלד ומערכת השרירים של השלד, הטיפול בשיטה יעיל גם במצבים של בעיות מערכת עיכול, קשיים במערכת הנשימה ומצבים שונים הקשורים במערכת הפריון ובאברים הפנימיים.